היסטוריה קוסמטית – איפור מדי פעם

עם הצגתם של כל כך הרבה מוצרים חדשים ומדהימים בעולם הקוסמטיקה, תחשבו שמוצרי האיפור והיופי האחרים התגלו ממש עכשיו. אבל אז, ניתן לאתר את ההיסטוריה של הקוסמטיקה בימי קדם, מימי מצרים העתיקה ליתר דיוק.

עם זאת, אנו יכולים לומר שההיסטוריה הקוסמטית הזו היא באמת עשירה מאוד. מלכתחילה, איפור כבר היה בשימוש על ידי גברים ונשים כאחד אלפי שנים לפני כן, וניתן להוכיח זאת על ידי גילוי של ארכיאולוגים של צנצנות רבות של פריטי איפור בתוך הקברים המצריים שראשיתה בסביבות 3000 לפני הספירה.

כולנו יודעים שבעבר המצרים עבדו קשה ונחשפו לחום השמש במדבר לתקופות ארוכות. וכך, כדי להדוף את החום הלוהט, הם גיבשו מוצר שדומה מאוד לקרמים שיש לנו היום, ספציפית, הקרמים שמקלים על עור יבש ומסייעים במניעת קמטים בו זמנית.

גם הנשים המצריות החלו להשתמש בקוהל כדי לקומם את עיניהן. קוהל הוא יסוד כימי המכיל אנטימון או גופרית עופרת. אייליינר זה שימש בדרך כלל על ידי גברים ונשים כצללית. הצבע הנפוץ ביותר עבור זה היה ירוק.

למרות שאנו מודעים לכך שלעופרת יש כמה תכונות רעילות, למרבה הצער, לאנשים בתקופה המוקדמת לא היה מושג שהאיפור או הקוסמטיקה שלהם מרעילים אותם לאט. יתר על כן, בשרידי בבל, מומחים חשפו עופרת לבנה שיושמה ככל הנראה כבסיס על מנת לגרום לפנים להיראות בהירות או לבנות יותר. כמו כן, נמצא כי היוונים השתמשו בעופרת הלבנה רק במטרה לשפר את גוון עורם.

האופנה הזו של מראה חיוור יותר הסלימה עד אמצע המאה ה-19. במהלך תקופה זו, רוב הנשים וחלק מהגברים רצו לקבל פנים חיוורות. הם חשבו שהמראה הזה הוא סימן של אריסטוקרטיה, במיוחד עבור אנשים שלא נאלצו לאפות תחת השמש בזמן עיבוד השדות ובסופו של דבר לקבל גוון כהה יותר בתהליך.

See also  האם כדאי לשכור מאפרת לסשן צילומי ראש שלך?

וכהוכחה לכך שאנשים הלכו לגמרי על העניין הזה עם גוון עור בהיר יותר, נשים אפילו הלכו לקיצוניות כאלה של לגרום לעצמן לדמם רק כדי לגרום לפנים להיראות חיוורות. אבל כמובן, ההרגל להשתמש באבקה לבנה וצבע עדיין היה שם כדי ללכת עם תרגול הדימום.

עם שחר שנת 1600, המראה האופנתי לא כלל רק גוון עור חיוור, שכן כבר הייתה תוספת של שפתיים אדומות, לחיים ורודות ועיניים בהירות יותר. סומק או איפור בגוונים אדומים או חומים היו בדרך כלל לשים גם על הלחיים והשפתיים. עם זאת, בהשגת העיניים הגדולות, נשים פנו שוב לאלמנט רעיל אחר שהיה ארסן. הם גם שטפו את עיניהם במיצים חומציים מסוימים כמו לימון ותפוז. במקרים מוגזמים, נשים אפילו השתמשו בלדונה הזיה שמקורה בצמח הלילה הקטלני. זה בדרך כלל נופל בעיניים כדי להגדיל את האישונים כדי להשיג עיניים עדינות למראה חלומי.

סוף סוף, אחרי אלפי שנים, אנשים נעשו חכמים יותר ומודאגים יותר מהדברים שהם שמים על גופם וכך הם הצליחו לגלות שהם בעצם מורעלים לאט לאט ושהאשם הוא הרעיל מרכיבים באיפור או קוסמטיקה. כתוצאה מכך, במאה הנוכחית, מומחים רפואיים החלו סוף סוף לנסות לווסת את מרכיבי הקוסמטיקה כך שהמשתמשים יהיו בטוחים יותר וימנעו לגרום לעופרת רעילה, כספית, אלומיניום, פחם וכו’ לרוץ בתוך גופם עם העור או הפה כנקודת הכניסה. עם זאת, בארה”ב, תעשיית הקוסמטיקה ממשיכה להילחם ברגולציה של מרכיבים המשמשים בייצור מוצרי טיפוח אישי.

לסיכום, זה לא סוף ההיסטוריה של הקוסמטיקה שכן בטוח שיהיו עוד מוצרים חדשים וכולנו יודעים שהכל הולך במאה ה-21. קחו כדוגמאות את חומרי מילוי הקמטים, פרוצדורות קוסמטיות לא ניתוחיות ויצירת משפרי פנים כמו בוטוקס. כל מוצרי הקוסמטיקה האלה, כדי לייפות אדם, צוברים עוקבים עצומים, אבל ממשיכים להתמלא ברעלים.

See also  למה לשכור מאפר כלות מקצועי?

עם זה, אנחנו יכולים לומר שכל המוצרים שעוד צפויים לבוא בעתיד כולם יכוונו לגרום לנו להיראות כאילו 15 שנה הורידו מהגיל המקורי שלנו, אבל באיזה מחיר! אכן מעניין, נכון?

Recommended Articles